Doprava na letiště Krakow

Letiště Krakow (oficiálně Mezinárodní letiště Jana Pavla II. Krakow) je moderní mezinárodní letiště nacházející se asi 11 kilometrů západně od města Krakow v části Balice. Co do vytíženosti a oblíbenosti obsazuje dlouhodobě ty nejvyšší příčky. Je vyhledávané především pro jeho dobrou dopravní dostupnost a příznivé ceny letenek. Letiště Krakow využívají ve velké míře cestující z Ostravy a Brna. Letiště Krakow funguje jako hlavní letecká základna nízkonákladového dopravce Ryanair, který zde operuje lety do mnoha míst Evropy. Na letišti však operují také další dopravci, mimo jiné LOT Polish, Finnair, Vueling nebo British Airways.

Web: www.krakowairport.pl
IATA: KRK
ICAO: EPKK
Adresa: Kraków – Balice, Polsko
GPS: N: 50° 4′ 21″ E: 19° 48′ 21″

Historie

Letiště Krakow je poměrně mladé letiště. Vzniklo v roce 1964 na původním vojenském území. V témže roce přistál na letišti letoun PLL LOT. Dne 5. července 1996 vznikla společnost Mezinárodní letiště Jana Pavla II. Se sídlem v Balicích. Dne 3. září 1996 společnost převzala do své správy veškerý majetek letiště a v roce 1997 dostala licenci a povolení od příslušných úřadů a ministerstev provozovat civilní letecký provoz, a poté ještě certifikaci. Dne 23. června 1998 letiště dostalo oficiálně nový název Mezinárodní letiště Jana Pavla II.

Terminály

Letiště Krakow disponuje jedním přehledným terminálem, který se dělí na odletovou a příletovou část.

Doprava na letiště Krakow

Autem je letiště Krakov dobře dostupné ze všech směrů. Z Ostravy pod dálnici D1 a poté po dálnici A4. 

Z centra Krakowa lze využít také veřejnou dopravu. Spojení letiště s centrem Krakowa zajišťují tři autobusové linky: 208, 209 a 252 + noční linka 902. 

Další možností je vlakové spojení. Vlaky jsou uzpůsobené také pro cestující se zdravotním postižením. Jsou vybaveny klimatizací, platebními automaty a wi-fi. 

Jízdenky na autobus i vlak lze zakoupit v platebních automatech na zastávkách, u řidiče nebo přímo ve vlaku, dále také přímo na letišti.

Parkování

Letiště disponuje třemi parkovišti P1 (vícepodlažní), P2 (terénní) a P3 (hotelové). 

 • Dlouhodobé parkování – je možné na parkovištích P1, P2 a P3.
  Ceny P1
  1 hodina
  10 PLN
  1 den 60 PLN
  7 dní 200 PLN
  Ceny P2, P3
  1 hodina 9 PLN
  1 den 54 PLN
  7 dní 95 PLN
 • Krátkodobé parkování – je možné pouze v zóně Kiss & Fly. Prvních 10 minut je zdarma. Je určeno pouze pro vyzvednutí či vyložení cestujících a zavazadel. Za každých započatých 10 minut je účtován poplatek 10 PLN. 

Služby

 • Informace – informační kiosek
 • Nákupy, obchody – drogerie, potraviny, suvenýry, móda, bižuterie, tiskoviny, duty-free
 • Gastronomie – restaurace, rychlé občerstvení, kavárna
 • Finance – směnárna, banka, pošta
 • Ostatní – zdravotnická pomoc, hrací koutek, místnost pro rodiny s dětmi, autopůjčovna, taxi, místnost pro modlitbu, vyhlídková terasa, Business Lounge (salonek), kuřárna, telefon, tiskárnaWi-fi připojení je v prostorách letiště prvních 15 minut zdarma.