Doprava na letiště Katowice

Letiště Katowice (oficiálně Mezinárodní letiště Katowice International, též používající název Katowice Airport) leží v Pyrzowicích asi 30 kilometrů od Katowic, které je hlavním městem Slezského vojvodství. Letiště Katowice je čtvrté nejvytíženější letiště v celém Polsku. Oblíbené je především u cestujících z Moravskoslezského kraje pro jeho dobrou dopravní dostupnost i výhodné ceny letenek. Na letišti v Katowicích mají hlavní leteckou základnu nízkonákladoví dopravci Wizz Air, Ryanair i další. Své lety zde operují také letecké společnosti Lufthansa a také polské národní aerolinie LOT Polish.

Web: www.katowice-airport.com
IATA: KTW
ICAO: EPKT
Adresa: Katowice, Pyrzowice, Polsko

Historie

Historie současného letiště Katowice začala v období druhé světové války, kdy němečtí okupanti vybudovali leteckou základnu ryze pro vojenské účely. Po kapitulaci Německa a definitivním ukončení druhé světové války na letišti operovalo především sovětské letectvo. Teprve v roce 1966 byly zahájeny první civilní lety. V dalších letech se letiště dále rozvíjelo a naplno se rozvíjel civilní letecký provoz. Tak vznikly první dva terminály a na letišti začaly operovat také nízkonákladoví dopravci. Po roce 1989 začal strmě vzrůstat počet cestujících odbavených právě na letišti Katowice. V roce 2008 to bylo 2,4 milionu cestujících a v roce 2015 více než 3 miliony cestujících.

Terminály

Letiště Katowice má jeden terminál rozdělený na tři části – A, B, C. Části A a B slouží pro odlety a část C je určen pro přílety, přičemž část A je určen pro lety mimo Schengenský prostor a část B pro lety v rámci Schengenu. Terminál je v provozu 24 hodin denně.

Doprava na letiště Katowice

Letiště Katowice je velmi dobře dostupné autem, autobusem i vlakem. 

Autem se z Ostravy na letiště Katowice lze dostat po dálnici A1, následně pak po silnici S1. Dále pak použijte výjezd 913/78. Z Prahy pak nejdříve po dálnici D11 přes Hradec Králové. V Polsku po dálnici A4, poté A1 a pak stejně jako ze směru od Ostravy. 

Spojení centra Katowic a letiště zajištují autobusy veřejné dopravy. Jedná se o linky AP1, AP2, AP3, AP4. Linky AP1 a AP3 jezdí nepřetržitě, linka AP2 pak od 5:00 do 23:00 hod.

Letiště Katowice je velmi dobře dostupné autem, autobusem i vlakem.

Parkování

Pro cestující jsou k dispozici tři parkoviště – P1, P2 a Premium.
Hlavní parkoviště P1 má kapacitu 2100 parkovacích míst a je nehlídané. Nachází se v těsné blízkosti všech tří částí terminálu A, B i C.

Ceník:
1 hodina 5 PLN
2 hodiny 20 PLN
1 den 60 PLN
2 dny 100 PLN
8 – 14 dní 240 PLN

Parkoviště P2 je tzv. ekonomické. Je určeno pro dlouhodobé parkování a je rovněž nehlídané. Disponuje kapacitou 4500 parkovacích míst. Nachází se cca 300 metrů od terminálu.

Ceník:
1 hodina 6 PLN
2 hodiny 12 PLN
2 – 4  dny 39 PLN
5 – 7 dní 69 PLN
14 dní 89 PLN
21 dní 131 PLN

Parkoviště Premium leží těsně u příletového terminálu C. Má kapacitu 235 parkovacích míst, z toho je 74 míst zastřešených. Celé prostranství parkoviště má monitorovací systém.

Ceník:
1 hodina 10 PLN
2 hodiny 20 PLN
3 hodiny 30 PLN
1 den 100 PLN
2 dny 130 PLN
7 dní 300 PLN
14 dní 500 PLN

Parkování lze rezervovat dopředu přímé na stránkách letiště Katowice zde. Platit lze pomocí platebních automatů.

Kompletní ceníky jednotlivých parkovišť najdete zde.

Služby

  • Informace – se nachází v přízemí u terminálu A
  • Nákupy, obchody – Baltona (duty-free), 
  • Gastronomie – kavárna, bistro, fast-foody, restaurace
  • Finance – směnárna, bankomat
  • Ostatní – zdravotnická pomoc, lékárna, pošta, kuřárna, Business Lounge, cestovní kancelář, autopůjčovny, taxi